2020 מכה שנית – מן ריפלר נסגר באופן רשמי

במשך שנים עוד מתקופת התיכון, בה בעיקר הרגשתי לא שייכת, man repeller היה המקום שלי לקרוא ולצרוך תוכן אופנה שעשה לי טוב על הלב. תוכן שגרם לי להרגיש שהסטייל הלא ממש מדויק שלי הוא בעצם הייחוד שלי. תוכן שגרם לי לרצות לצלול אל תוך עולם האופנה ממקום אחר ואישי. השבוע 10 שנים אחרי שנפתח האתר, ליאנדרה מדין כהן, הבעלים שלו מודיעה על סגירתו הסופית באינסטגרם. אז מה בעצם גרם לסגירתו? איך תנועת BLM קשורה? והאם הגיע הזמן לקבור את המונח פוליטיקלי קורקט? 

לפני עשור התחילה ליאנדרה מדין כהן לכתוב בלוג בזכותו הפכה בזמן מאוד קצר לאושית אופנה מפורסמת.

אז כשהאינסטגרם עוד היה בחיתוליו ועולם הבלוגים רק התחיל לצמוח ולהתל בתעשיית האופנה המראה והקול שלה צברו תאוצה אסטרונומית. בעוד בלוגריות אחרות ניסו להיות ״חיקויים״ של ווג עם אסתטיקה של בתי אופנה גדולים ולוק ״לא מתאמץ״ צרפתי. מדין כהן כבשה את התעשייה בלוקים צבעוניים / גמלוניים ונקודת מבט הומוריסטית שהייתה משב רוח רענן. Man repeller השם שנתנה לסגנון הלבוש המזוהה שלה, שהיה כשמו ״דוחה גברים״, הפך גם לשמו של האתר שלה. השילוב הייחודי אז בין אופנה נגישה לפריטי יוקרה ייחודים קרץ לכל אחת וגרם לה להפוך לגורו אופנה שרבים, גם בתעשייה השמרנית, רצו לקחת בו חלק. מונחים כמו ״מכנסי שלשול״ ו״ג’ינסים שעושים קפק״ הפכו לשיחת היום וכולם הצטיידו במיליון צמידים כדי לקשט את ידיהן ולהעלות לאינסטגרם בצירוף התיוג של מדין #armparty. 

תוך שנים ספורות הפך הבלוג לאתר אופנה שלם עם צוות גדול שהפיך חיים באסתטיקה ובקול של מדין והתרחב לנושאים אחרים כמו עיצוב, מערכות יחסים, תרבות, ביוטי, דעות ועוד. בריאיון ל- the cut אמרה מדין כהן ב-2014 שהיא רוצה שהאתר יהיה אוסף ייחודי וערוך היטב של דברים שהיא מאשרת ואוהבת אבל לא יעסוק רק בה. כך באמת היה הצוות שבנתה הפך את מה שהיה בלוג אישי לעולם שלם בו כל אחת יכולה למצוא את הדבר המתאים לה. עולם בו היא תוכל להרגיש שגם אם היא לא יכולה לראות את עצמה בווג יש לה ולסגנון שלה מקום בעולם. האתר גדל ותפח, שיתופי פעולה מעניינים צמחו, קולקציות של Man repeller יצאו עם בתי אופנה ומעצבים עצמאיים, מפורסמים כתבו טורים, הפודקאסט של ליאנדרה שבר שיאים (בעיני) וכולם עמדו בתור לתת ביס מהעוגה של המותג. 

אבל אז הגיעה 2020 וכמובן שהייתה חייבת להרוס הכל.

ב-26 למאי ג׳ורג׳ פלויד אזרח אפרו אמריקאי נרצח במיניאפוליס על ידי שוטר שעצר אותו ללא סיבה וחנק אותו למוות. התחנונים של פלויד בפני השוטרים וניסיונותיו להסביר שהוא לא נושם לא עזרו לו. הוא מת לעיני המצלמות של עוברי האורח. האירוע הזה ועוד כמה אירועים דומים שקרו לפני כן הציתו את ארה״ב והביאו לגל מחאות ענק של תנועת Black Lives Matter. כאות הזדהות עם המקרה פרסמה מדין כהן, שהיא יהודיה ומיעוט בעצמה, ב-1 ליוני מכתב פתוח באתר. במכתב היא קוראת לקחת חלק במחאות ומתחייבת לתת יותר מקום גם לאפרו אמריקאים ובני מיעוט אצלה במגזין האינטרנטי. אלא שהיו מי שראו את המכתב כ״אטום״ והחלו להעלות טענות על חוסר הייצוג השיווני ב-man repeller. למרות שאותן טענות לא היו מבוססות (שוב בעייני) העלתה מדים כהן מכתב שני ב-4 ליוני רק כמה ימים אחרי. בפעם השניה פירטה כיצד היא מתכוונת לעשות את אותם שינוים להם התחייבה. במכתב הוסיפה כי ״המכתב הראשון שלי לא הסביר בצורה טובה מספיק איך אני מתכוונת לשנות את האופן בו מן ריפלר פועלת. אני, לא מצליחה להבין בצורה הראויה את הכאב שנוצר והקושי הקיים. דבר שגרם לי וכן גם לחברה לפספס את המטרה העיקרית שלנו לעזור לנשים להרגיש מובנות ופחות לבד״. 

נראה היה שגם זה לא הספיק לתומכי המחאה שהחליטו ל״בטל״  את מן ריפלר.

(תרבות שנולדה מהמחאה וקראה להחרים או ״לבטל״ כל מי שפעל בעיניהם נגד מיעוטים, תרבות שבעיני ממהרת לבטל כל דבר שרק היה נראה לא ״מכליל״ ועשתה נזק לא רק למבוטלים אלא גם למבטלים.)  ב-10 ליוני הודיעה באינסטגרם מדין כהן, שהיא החליטה לקחת צעד אחורה ולהפסיק להיות העורכת הראשית של המגזין. זאת במטרה לתת מקום לשאר הצוות לגדול למקומות בהם היא לא צלחה. ״מן ריפלר קמה כדי לחגוג ביטוי עצמי בכל הצורות אבל נראה שאני לא הצלחתי להוציא לפועל את המשימה הזו כראוי. הגיע הזמן לתת לצוות של מן ריפלר את הזכות להראות לכם מה המגזין יכול להיות״. הפוסט שאותי אישית שבר קיבל מאות תגובות נרגשות ששמחו ״האישה הגזענית התפטרה״ ומאותו רגע מדין השביתה את החשבון האישי שלה ותהליך המיתוג החדש החל. בספטמבר הושק מחדש המותג בתור ריפלר (ולטעמי איבד את כל הייחוד שלו).

נראה שאני לא הייתי היחידה שחשבה ככה, ולצערי הדבר הביא לכך שבפוסט שעלה השבוע ליאנדרה מדין הודיעה באינסטגרם הפרטי שלה שהאתר יסגר לצמיתות.

״ריפלר שהיה ידוע כ- מן ריפלר יסגר השבוע. מעתה האתר לא יתעדכן אבל כן ישאר באוויר כדי שכל אחד או אחת יוכל לגשת לארכיונים שלו. כל העובדים פוטרו ויקבלו פיצויים ואני אשמח לשמוע מכל מי שמעוניין להעסיק את הכותבים והיוצרים הייחודים שלי״. במשך שנים man repeller הייתה הנחמה שלי, המקום אליו אני הולכת כדי לקרוא תוכן שיעודד אותי ויגרום לי להרגיש שאני לא לבד במסע לגילוי הסטייל והאישיות שלי. הצלילה לתוכן של man repeller הייתה קרן האור שלי. התחושה שיש מקום בעולם בו חוש ההומור והסגנון שלי לא זרים. מקום שלא מצאתי כאן אצלנו. 

התכנים הכנים, המצחיקים והייחודים של man repeller הם בעצם הסיבה שפתחנו רעות ואני את Are. מדין כהן השפיעה מאוד על החיים שלי ועל עיצוב המחשבה שלי בכל הנוגע לאופנה. גם ARE הושפעה מאוד מ- Man repeller ושואפת להיות מקום דומה לנשים ישראליות ולתעשייה המקומית.