אל תשנאו אותי, אבל אני שונאת את ביונסה.

אני כבר יודעת שאני הולכת לקבל על הפוסט הזה מכות מכמה וכמה חברות קרובות. אבל אני לא עומדת בזה יותר, ביונסה היא אישה כשרונית, יפה ובעלת השפעה אבל לא יותר מזה. אבל מה היא עושה עם ההשפעה שלה והכישרון שלה? לא הרבה. בעיקר משכנעת אותנו לשלם לה מליונים בדרכים כאלו ואחרות בזמן שהיא מתחזקת את תדמית המלכה שלה. להגיד שאני לא מכירה חלק נרחב מהאלבום lemonade בעל פה, אני לא יכולה. אז למה בכל זאת נשבר לי הזין מביונסה? הכל התחיל אי שם ב2011…

A post shared by Beyoncé (@beyonce) on

 

הבעיה שלי עם ביונסה התחילה עם יציאת השיר ״love on top”. רק אז הבנתי שביונסה היא לא אמנית או יוצרת. יש לה קול מדהים, היא יפיפה אבל שום דבר מעבר. והיא לא היחידה, בעולם המוזיקה היום יש המון זמרים שזה כל מה שהם, מבצעים. הם יקבלו מאמן או כותב אחר שיר, יקליטו אותו בצורה הטובה ביותר עם  הקול הנפלא שלהם (ולפעמים גם זה לא), יוציאו אותו ויעשו כסף. ביונסה של 2011 הייתה חסרת אישיות, בובה על חוט. אי אפשר לקחת את ממנה את הכישרון או את האיכויות שלה ואת העובדה שכשהיא נותנת הופעה, אז היא נותת הופעה. אבל אז ב-2011 זה לא הספיק לי. התייאשתי והכרזתי עליה כאחת הזמרות המיותרות בעייני. לקראת הגיוס שלי יצא האלבום שלה “ביונסה”. מאוד התרגשתי מהאלבום הזה. ״סוף סוף היא הביעה את עצמה והראתה אישיות״ חשבתי לעצמי. היא דיברה על המיניות שלה, על סקס ופמיניזם וזה בדיוק מה שרציתי, גם אם זאת הייתה האישיות שהיא אימצה לעצמה באותו רגע…

ואכן היא הוכיחה בעזרת האלבום ההוא שהיא הוציאה בהפתעה שהיא אחת ויחידה. היא הוכיחה שיש לה כוח עצום ושהיא יכולה להוציא אלבום שלם שמדבר על סקס ופמיניזם וההמונים ינהרו. כי הרי אנחנו כצופים מתלהבים מהיופי, מהקול, מהתלבושות והמופע ולא תמיד חושבים על המשמעות שמאוחרי המוזיקה או על האמירה של האמן. זה בדיוק מה שנתן לביונסה את המעמד שלה. אבל היא רצתה עוד. היא רצתה להוכיח לאנשים, כמוני, שחשבו שהיא בובה, שהיא שולטת בתעשייה ובעולם. אז היא נתנה לנו את lemonade, הראתה לנו שיש לה גם צד “חשוף”, “רגיש” וסיפרה לנו על הקשיים שחוותה בגלל בעלה ועל הבגידה שהביאה לוויכוח ההוא במעלית אחרי המט גאלה.

A post shared by Beyoncé (@beyonce) on

אבל אותי זה לא קנה, ״עוד דרך להראות כמה היא חזקה״ חשבתי לי. חזקה כל כך שהיא תתן לכם להרגיש את ״הכאב״ שלה ובאותו זמן תצחק כל הדרך לקופה בזמן שאנחנו אוכלים את כל המניפולציות. אולי יותר מהכול אני שונאת את ההערצה העיוורת ואת העובדה שביונסה טעמה קצת כוח והיא פשוט חייבת עוד. היא וג’י זי  מתיימרים להיות אנשים פרטיים אבל בסופו של דבר לקחו את הזוגיות העקומה שלהם ומכרו לנו אותה. למה שהצהובונים ירוויחו אם אני יכול למכור לכם את הסיפרו בעצמי באלבום? ביונסה ובעלה (המוכשר אך מעצבן) מתנהגים כאילו אין אף אחד מעליהם. כאילו הם היוצרים ששולטים בעולם המוזיקה. מצד אחד הם מתאמצים כל כך להיראות ולהראות לנו שהם אנשים רגילים, דוגמאת הדוקו המשעמם או האלבומים החושפניים. ומצד שני הם מוכרים כרטיסים להופעות שלהם ב500 דולר ומצלמים קליפים במליוני דולרים ש״מביעים מחאה״ ואם כבר קניתם את ״ההצגה״ ותרצו לשמוע את האלבום החדש או את קודמיו תצטרכו להיות מנוים לשירות המוזיקה שלהם TIDAL.

A post shared by Beyoncé (@beyonce) on

אני לא מתה על דרייק. אבל דרייק, טרחן ככול שיהיה, נחשב לאחד הראפרים הגודלים בעולם נכון להרגע. לא תראו אותו מתחפש לאל מוזהב ועולה לבמה כאילו הוא עצמו רוח הקודש. יותר מזה, מליון דולר שניתנו לו ליצירת קליפ הוא נתן לאנשים שצריכים ותיעד את זה. מה שיצר קליפ מרגש ובאותו זמן מבדר. קנרדיק לאמר, התפרסם בזכות הטקסטים שלו נגד ההתייחסות של הממסד האמריקאי לשחורים. אם תגיעו להופעה שלו ותקשיבו לרגע תבינו שהוא לא שר, אלא מספר את הסיפור של ״העם״ שלו, מעביר ביקורת חריפה בצורה הכנה ביותר ובאותו זמן תקבלו צמרמורת מהמילים והביצוע. גם קנדריק לאמר נחשב לאחד מגדולי האמנים של השנים האחרונות. גם בשבילו אנחנו חוצים יבשות (אני חציתי) אבל לא תראו אותו עושה מניפולציות רגשיות כדי להשיג את המעמד שלו הוא פשוט מאוד, הוא. שני אלו גם לא ידרשו מכם להיות חברים בשירות המוזיקה הפרטי והאקסקלוסיבי שלהם, את המוזיקה שלהם תוכלו לשמוע ולמצוא גם ביוטיוב.

A post shared by Beyoncé (@beyonce) on

 

אני לא יכולה לסבול את העובדה שאנשים מעריצים את האדמה עלייה ביונסה דורכת כי זה רק אומר שהיא מצליחה. אני לא יכולה לסבול את כמה שהיא אוהבת את עצמה וכמה שהיא עושה מעצמה. אני בהחלט מכבדת אותה ואת ההישגים שלה אבל בואו נהיה הגיונים, כולנו בסופו של דבר אנשים וגם את ביונסה בסופו של יום תוכלו למצוא על האסלה. הגיע הזמן שתרד טיפה לעם ותפסיק למכור סרטי דוקו ״כנים״ אך ערוכים היטב ומחושבים בצורה מפחידה להפליא. אבל ביונסה כנראה שומעת את המחשבות שלי ומנסה לפצות. כי החליטה ללבוש שמלה של שחר אבנט, המעצב הישראלית הכל כך מוכשרת שלנו לאחת ההופעות האחרונות שלה וזה קצת, רק קצת מרכך אותי…

מה אתם אומרים? אני משוגעת ולא יודעת על מה אני מדברת? יותר מאשמח שתפתחו את עייני ותגידו לי למה אני טועה. מחכה לשמוע את התגובות שלכם פה בפייסבוק ובאינטסגרם.

עמית זאנטקרן

עורכת ראשית

צלמת אופנה קיראיטיב דירקטור ומייסדת מגזין ARE

2 Comments
  1. פשוט מדויק ביונסה מגעילהההה אבל איזה שירים יפים יש לה יא וולי נמסתי קשותתתת!!!!!

  2. איזה כתבה מכורה כמה ריהאנה שילמה לך בשביל לפרסם את זה???? אין גבול למה שהיא תעשה רק בגלל הקנאה שלה למלכה ביונסה. מאז אמברלה לא היה לה אף שיר יפה ואפשר לחשוב מה הקטע לכתוב שיר על מטריה מה את נעמי שמר????

Leave a Reply

Your email address will not be published.