17 דברים קטנים שאנחנו יכולים לעשות היום כדי לעזור ל סביבה

יש אנשים שחושבים שמחזור ודאגה לסביבה היא סוג של התנשאות “תל אביבית”. כשאמרתי לסבא שלי להפסיק לזרוק בקבוקים לפח של הגזם הוא שאל אותי אם הפכתי להיות ״מחבקת עצים״. בואו נודה באמת, להרבה מאיתנו אכפת מהסביבה. אכפת מהיערות שנשרפים ומהקרחונים שנמסים והפלסטיק שנערם. אז נכון, אם הייתי יכולה לחבר את הקרחונים הייתי עושה את זה אבל אני לא יכולה. אז מה אנחנו כן יכולים לעשות? האמת שלא מעט. דברים שלא ידרשו מאיתנו לשנות באופן דרסטי את האופן בו אנחנו חיים… אז מה הם? הנה 17 דברים קטנים, שאנחנו יכולים לעשות ביום יום שיעזרו למשבר האקלים וגם לעולם האופנה הישראלי. 

1. אל תזרקו דברים לפח, תרמו אותם! 

One mens Trash is another mens treasure, משפט מוכר ולא סתם. תמיד נסו לתת חיים נוספים לפריטים שאתם כבר לא צריכים. תרמו כל דבר שרק אפשר במדינה כמו שלנו יש המון אנשים שלא יכולים לקנות את אותם דברים שלנו נראים טרוויאלים. תרומה היא הדרך הטובה ביותר לתת חיים לפריט ישן ואור לאדם נזקק. 

2. כבו את האור אם אתם לא בחדר 

פשוט וחסכוני. כל שקל שלא ילך לחשמל יכול ללכת לקופת המעצבים הישראלים שחייבים לקנות מהם. 

3. קנו פחות בגדים ובאיכות גבוהה יותר

לקנות בזול זה אולי נוח אבל לקנות איכות זה הרבה יותר משתלם לטווח הארוך, לך ולסביבה. אם נשקיע בבגדים איכותיים יותר נוכל לצמצם את כמות הצריכה שלנו ולהפוך את תעשיית האופנה לידידותית יותר לסביבה. 

4. בנות החליפו את התחבושות והטמפונים שלכם במוצרי הגייניה רב פעמיים!

רק בבריטניה נזרקים לפח כל שנה 4.3 בליון מוצרי הגינייה כל שנה. 4.3 בליון מוצרים המבוססים על פלסטיק שלא יתכלו לעולם!. יש אופציות רב פעמיות שיהפכו את המחזור שלכן להרבה יותר נעים ובאמת יצילו את הסביבה. 

5. אל תשתמשו בקשים או במערבבי קפה

סיפור מצחיק, אני ניסיתי להסביר לאח שלי הקטן מה הנזק שקשים שמגיעים לים עושים לחיות ים. יצא שבסופו של דבר יצאתי בעצמי עם טראומה נוראה מסרטון של צב ים עם קש תקוע באף. אני יחסוך לכם את הפרטים אבל באמת שאם לא צריך בואו נוותר.

6. נסו תמיד למחזר בקבוקי זכוכית

מסתבר שלזכוכית לוקח מליון שנה להתכלות. אם נדאג למחזר זכוכית נוכל לעזור להפחית את זיהום המים ב50% אחוז ואת זיהום האוויר ב20% 

7. אל תשתמשו בשקיות פלסטיק

לא צריך להרחיב, אבל רק אספר שבקופנהגן אנשים מסתובבים עם שקיות בד בתיקים ובמידה ויש להם קניות הם פשוט מוציאים את השקית מהתיק ומשתמשים בה. כל כך הרבה יותר שיק. 

8. תשקיעו בסולולות נטענות

סוללות זה באמת אחדי המזהמים הכי גדולים למי השתייה והתהום שלנו, הכימיקלים שלהם מחלחלים לאדמה והורסים כל חלקה טובה. סוללות נטענות הן השקעה חד פעמית שיכולה לשרת אתכם לנצח ולמנוע בזבוז של בליון (שמעתם נכון) סוללות בשנה. 

9. ייבשו את הבגדים שלכם על החבל ולא במייבש 

נשמע אולי טיפשי אבל ככה חוסכים אנרגיה  וגם מוודאים שהבגדים שלכם פשוט לא יתקווצו במייבש . 

10. בחרו יום בשבוע שיהיה יום צמחוני

אני לא צמחונית ולא מתכוונת להיות צמחונית אבל יום אחד בשבוע לא לצרוך בשר יכול לעשות שינוי מהותי.  יום צמחוני אחד בשבוע יכול להפחית את ייצור גזי החממה ולהקטין את צריכת המים, האדמה והאנרגיה. 

11. כבסו תמיד מכונות כביסה מלאות

למה להפעיל מכונה כשהיא לא מלאה עד הסוף? חכו שיהיה לכם מספיק כביסה ותחסכו מים וחשמל! 

12. קצרו את הזמן במקלחת, התקלחו בזוגות או וותרו על אמבטיה! פשוט. 
13. תעדיפו לקנות בארץ וייצור מקומי

אם נקנה תוצרת ישראלית נתמוך ביצירה ישראלית. וכך נמשיך לייצר מקומות עבודה ונעזור לבסס את מקומם של העסקים המקומיים. וכל זה עוד מבלי לדבר על כמות הדלק שנוכל לחסוך לסביבה על ייבוא של חברות ענק ואפילו קנייה פרטית באינטרנט. 

14. קנו יד שניה

למה לקנות מוצר חדש כאפשר לתת חיים חדשים / להציל פריט שכבר לא מעוניינים בו?. קניה של יד שניה ווינטג׳ בעולם האופנה יכולה להציל את העולם, לא בצחוק. בארץ יש כל כך הרבה חנויות וינטג׳ מדהימות שמלאות בפריטים שרק מחכים שתתנו להם חיים חדשים.  קראתם את ההמלצות של תום לחנויות וינטג׳? 

15. קנו בקבוק מים רב פעמי טוב

כאדם שמתייבש באופן סדרתי גיליתי שמעבר לזה שבקבוק מים צמוד הוא חשוב הוא יכול להיות גם אקססורי לא רע. וכמובן שחוסך המון בקבוקי מים חד פעמיים! 

16. השתמשו בגפרורים ולא במצית

מצית חד שאי אפשר למלא היא בעצם חד פעמית כמו כל כוס או צלחת מפלסטיק אלא שהיא עשויה מפלסטיק עבה יותר!. עברו לגפרורים ותעזרו להפחית את זיהום הפלסטיק וגם תיראו הרבה יותר מגניבים. 

י17. תשתמשו בכרטיסים אלקטרוניים

בקולונע בטיסות ואפילו ברכבת בחרו בכרטיסים אלקטרוניים שאפשר לסרוק מהנייד ועזרו להציל אין ספור עצים שנכרתים כל שנה בשביל נייר. בואו נודה באמת מי מאיתנו לא פתח אי פעם תיק או שם יד בכיס של המעיל ומצא כרטיסים לסרט כל שהוא, הם מטרד שנמצא בכל מקום!

כן, כיף לי לעשות קניות באינטרנט אבל העובדה שאם אקנה בארץ יש סיכוי שאחסוך לסביבה את הדלק של אותו מטוס תובלה גורמת לי לוותר על ההזמנה. כן, אני אוהבת לשתות משקאות מסוימים עם קש אבל הסרטון של הצב עם הקש באף גורמת לי לוותר גם עליו. גם נכון שאני לא האמנתי אף פעם בטמפונים. אבל אם בשימוש בגביעונית (טמפון רב פעמי) אני חוסכת לסביבה בין 10 ל-12 מוצרי היגיינה שמכילים פלסטיק אז אני בהחלט מתכוונת להשתמש בטמפון רב פעמי…

צעדים קטנים יכולים לעשות שינוי גדול ואנחנו אלו שנציל את העולם!