״אלכסנדר וונג פגע בי מינית״ – הטענות וההכחשה של מעצב העל

שבועיים עברו מאז נחשפה פרשת ההטרדות המיניות שמסעירה את עולם האופנה. מה שהתחיל כסרטון וידוי אישי של דוגמן אחד..הפך במהרה לכדור שלג שלא מפסיק להתגלגל. הדוגמן הבריטי, אוון מוני, שעד לאותה נקודה היה אנונימי. רצה להעלות מודעות לתקיפות מיניות שחווים גברים ופרסם סרטון תיק תוק בו שיתף את סיפורו האישי. בסרטון תיאר הדוגמן כיצד מעצב אופנה מוכר מאוד נגע בו בלי רשותו במסיבה אליה הגיע במסגרת העבודה. העוקבים שלו מיהרו להגיב. ועד מהרה גילה מוני שלא רק שרבים יודעים מי המעצב חלק מהם הותקפו על ידיו גם כן. מי המעצב? אלכסנדר וונג, ונראה שלמרות הסקנדל שנוצר הוא לא מודה ולא מתנצל…

 אם הסרטון של מוני היה הגפרור, הפוסטים שהעלו בעקבותיו עמודי האינסטגרם Shit model mangment ו-Diet Prada היו הניצוץ שהדליק את חבית הנפץ.

חשבון האינסטגרם שיט נודע בתור עמוד בו דוגמנים ודוגמניות חושפים את האמת על עולם האופנה בעילום שם. ואילו דיאט פראדה נחשב לחושף העוולות וההעתקות הגדול של תעשיית האופנה. הראשון העלה פוסט בו נכתב ״מספר רב של דוגמנים ודוגמניות טרנסג׳נדריות נחשפו וסיפרו כיצר אלכסנדר וונג פגע בהם.ן מינית. זה חשוב להראות את התמיכה שלנו, להסיר עוקב מאלכסנדר וונג ולהחרים את מותג האופנה שלו״. דיאט פראדה כמובן שיתפו גם. ומאותו רגע הוצפו החשבונות בתלונות נגד וונג. את התלונות שקיבלו העלו לסטוריז וכמי שעקבה אחר הסיפור מקרוב, באמת שהיה קשה לקרוא אותן.

אבל זו לא הפעם הראשונה שעולות טענות נגד וונג. הגולשים הצליחו לחפור קצת ולהציף פוסטים שונים מהעבר בהם תוארה התנהגותו של וונג עוד לפני כן.

שרשור של פוסטים מ-2017 בטוויטר הראה שבאותה תקופה תיאר דוגמן בשם ניק וורד הטרדה מינית שחווה מצדו של וונג. ב-2019 פרסמה הראפרית אזיליאה בנקס מספר סטוריז בהם דרשה תשובה ממעצב העל על האשמות נגדו. מספר מעוקובתיה של בנקס, שהייתה המוזה של וונג,.שלחו לה הודעות בהן שיתפו אותה בהטרדות שחוו מצידו וזו החליטה להשתמש בכוח שלה כדי לחשוף אותו. אם אלכסנדר וונג יצא ללא פגע משני האירועים הקודמים, הפעם הסיפור הרבה יותר מורכב. התאחדות הדוגמנים ה-Model alliance הוציאה בעקבות הפרסומים הודעה שאומרת שהם עומדים מאחורי כל הקורבנות וייסיעו להם אם זה בייעוץ משפטי או תמיכה נפשית. 

ההודעה של וונג לתקשורת לא איחרה לבוא. והיא בהחלט השאירה רבים בשוק. בהצהרה שפרסם וונג בעמוד האינסטגרם שלו ושל המותג הוא כתב כי כל הטענות גרוטסקיות ושקריות.

״בימים האחרונים הופנו כלפיי טענות שקריות, גרוטסקיות וחסרות בסיס. אותן טענות קיבלו במה על ידי עמודי אינסטגרם המפרסמים חומר משמיץ ממקורות אנונימיים בלי שום הוכחות או בדיקת עובדות. לראות את השקרים המופצים עליי מוצגים כאמיתות היה פשוט מרתיח. מעולם לא התנהגתי בצורה שתוארה ואני גם לעולם לא אתנהג באופן בו נטען. אני הולך להגיע לשורש העניין ולאחראים שארגנו והפיצו את הטענות חסרת השחר הללו באינטרנט.״ האיום המפורש מצדו של וונג בעל ההשפעה והמשאבים גרם כבר לכמה מהדוגמניות הטרנסג׳נדריות שפנו באנונימיות לשיט ומודל אליינס לוותר על התלונה שלהם מהחשש שזה יפגע בהן ובשמן. 

דיאט פראדה העלו הודעה שהם לא מופתעים מלשון התגובה של וונג.

שכן ״וונג בליין ידוע שבנה את המותג שלו על אתוס ה ׳הכל הולך׳. אפשר לראות את זה בקולקציות שלו שלא פעם התעטרו בסלוגנים כמו ׳WANGOVER׳ או בעובדה שלקח וונג עבריין מין כמו ר. קלי לפרזנטור בשנת 2017 כשהטענות כלפיו כבר היו פומביות מאוד.״ עיתונים רבים מתעשיית האופנה ומחוץ לה סיקרו את הסיפור. אך רק תנך האופנה, ווג אמריקה, לא פרסם או סיקר את הדבר. השתיקה הזו ממוסד כה חשוב בתשיית האופנה הרימה גבות.וגררה תגובה כואבת מאוון מוני שחשף את הסיפור.״אני לא יכול שלא לשאול את עצמי האם מדובר בעובדה שמדובר בגברים, גאים וטרנסים? האם האידיאולגיה שאנחנו לא יכולים להיות נפגעי תקיפה מינית באמת קיימת? איך היו מתנהגים לנושא אם היה מדובר בתקיפה מינית נגד נשים?״. 

מהפכת #metoo עשתה שינוי מהותי באופו בו רבים רואים פגיעות מיניות וניצול מיני. אבל האם השינוי הזה תרם רק לנפגעות מהמין הנשי? איך יכול להיות שב-2021 דוגמן שחושף את סיפורו סובל לאחר החשיפה מהתעללות ברשת.

ואילו לפני חודשים ספורים כתבה שכתבה הדוגמנית אמילי ראטנקווסאקי על פגיעה מינית שעברה כשהייתה דוגמנית מתחילה. גררה גל תגובות אוהדות לדוגמנית ש״חשפה״ את פני התעשייה באומץ. חשבו כמה אומץ היה צריך מוני בשביל לדבר על הנושא בפנים גלויות. על האומץ של הדוגמניות הטרנסג׳נדריות שהעזו לשלוח הודעה לעמוד האינסטגרם של שיט ולהגיד ״גם לי זה קרה״. אז נכון הסקנדל הזה אמנם לא הפתיע רבים. אבל הסיפורים שמגיעים מתארים שיטת פעולה ברורה ובעיה ברורה ביחס שלנו הציבור לפגיעות מיניות בקהילה הלהט״בק ועולם האופנה כאחד.