תומכים ב עסקים אקולוגיים ושומרים על הסביבה #2

אם קראתם את הכתבה הראשונה שלי בסדרת הכתבות ״תומכים בעסקים אקולוגיים ושומרים על הסביבה״. אתם בטח יודעים שהבטחתי לחזור ולהמליץ על עוד מותגים אקולוגיים ייחודיים. הבטחות חייבים לקיים. לכן היום אמליץ לכם על 3 יוזמות אקולוגיות משפחתיות. כל משפחה מצאה את הדרך שלה לעזור לסביבה ולצמצם נזקים אקולוגיים. הם דרשו לחפש אחר תחליפים שאינם מזיקים לסביבה וכך ייצרו זאת בעצמם. איזה כיף שיש עסקים כאלו שהופכים את הכל ליותר נעים לנו ולסביבה!

Lily rose Natural Care – עסק מוצרי טיפוח טבעיים ואקולוגיים

Lily rose Natural Care  הינו עסק קטן ומשפחתי המציע מוצרי טיפוח והיגיינה טבעיים ואקולוגיים. הם מאמינים שאפשר לייצר מוצרים שהם מאוד איכותיים וטובים לגוף עם מספר מצומצם של רכיבים. חנה, בת 35, אמא לשניים, בעלת העסק ואדריכלית במקצועה, לפני כמה שנים החליטה יחד עם בעלה להתקרב לעולם הטבע והאקולוגיה. הם הגיעו לארץ לפני מספר שנים מפריז וניסו לשלב במוצרים שלהם את הטכניקה והמסורת הצרפתית בתחום הטבעי לחומרי גלם הישראליים. הם  מייצרים מוצרים מוצקים כדי להפחית בפסולת,. תמיד מחפשים ספקים מקומיים לחומרי גלם עד כמה שזה מתאפשר, ואורזים עם אריזות מתכלות בלבד. גם בתהליך ייצור הסבונים עצמם מושקעת מחשבה רבה בצמצום הפסולת.

העסק התחיל עם לידת בתם הבכורה. דבר שיצר רצון להתקרב לטבע ולהכניס אותו אל תוך הבית. השינוי לא קרה ב”בום”, אלא צעד אחר צעד מתוך הבנה ומודעות עמוקה. הם התחילו בקטן עם גידול צמחים וירקות על המרפסת ומשם שאפו לייצר ולצרוך את המוצרים שלהם. אותם מוצרים יומיומיים, עשויים בעבודת יד המורכבים מ100% רכיבים טבעיים ממקור אורגני.

לאחר לידתו של בנם יצחק, הם התחילו בייצור סבון תינוקות בשל עורו הרגיש והפריחות החוזרות שמהן סבל, למרות השימוש בסבון דרמטולוגי. בזכות הניסיון שצברו ביצירת סבונים טבעיים ורכים הם הצליחו לפתח סבון המותאם במיוחד לעור התינוק על בסיס שיבולת שועל וקמומיל. שימוש של שלושה ימים בלבד הבריא את עורו של יצחק בחזרה לעור התינוק הרך והחלק שלו. לאחר זה ובזכות התגובות הנלהבות שקיבלו מהסובבים על המוצרים שלהם. הם החליטו לפני כשנה וחצי, לפתח את קו מוצרי “לילי רוז”.

“כשהתחלנו לרקוח מוצרי טבעיים שלנו, היה לנו מאוד ברור שזה יהיה חייב להיות עם גישה אקולוגית כי זה אנחנו. לא רצינו להתאים את עצמנו לביקוש הרב, אלא להעלות כמה שיותר את הנושא האקולוגי למודעות דרך המותג שלנו. תמיד הרגיש לנו דיסוננס שמוצרים טבעיים ארוזים בבקבוקי פלסטיק.” אומרת חנה.

את מוצרי “לילי רוז” ניתן לרכוש דרך האתר . ניתן גם להסתכל ולהתרשם דרך דפי הפייסבוק והאינסטגרם של המותג!

בית בד גלילי – Galili Olive Oil

בית בד גלילי הוא בית בד בוטיק משפחתי במושב בית לחם הגלילית, המפיק שמן זית בשיטה אקולוגית ללא שימוש במים בתהליך ההפרדה. שימוש במים בבתי הבד התעשייתיים מייצר מי עקר המזהמים את הנחלים, המאגרים ומי התהום. בבית הבד האקולוגי אין שימוש במים ולכן אין עקר.

העסק התחיל ביום בהיר אחד בתחילת שנות השמונים, בו החליטו דפנה ומרדכי גלילי, זוג חיפאים עם 3 ילדים, להעתיק את ביתם למושב בית לחם הגלילית ותמורת דירת 4 חדרים בעיר רכשו משק חקלאי בקצה השדרה הטמפלרית. לאחר שנים של גידול עצי הדר וחממות פרחים, החליטה המשפחה בסוף שנות התשעים להסב את השטח החקלאי לכרמי זיתים משלושה זנים: סורי, פרונטויו ולצ’ינו.  סביב התחביב הקטן הלך ונרקם חלום גדול: להכניס בית בד למשק על מנת להפיק את השמן לבד.

מי שהגשים את החלום בשנת 2010 היה ערן הבן הצעיר. לאחר 14 שנים של מגורים ועבודה במשרדי פרסום במרכז הארץ. חזר למושב עם אשתו תמר וילדיהם סתיו וזוהר וכעבור שנה נולד הבן השלישי שקד. יחד עם שקד נולד החזון: לבנות מרכז מבקרים בצמוד לבית הבד אליו יגיעו הלקוחות כדי לרכוש לא רק את שמני הזית, אלא גם ידע וחוויה, דרך מפגש וטעימה.

“כאשר החלטנו להכניס מערך ייצור שמן זית למשק, בד בבד עם הקמת מרכז מבקרים על טהרת שמן הזית, היה לנו ברור שאנחנו רוצים להפיק שמן זית אחר מכולם: איכותי יותר, בריא יותר, וטעים יותר. כשחקרנו לעומק מצאנו שיש יצרן באיטליה של מיכון בתי בד המתקדם בעולם בשיטה הדו-פאזית שמאפשרת גם שמירה על איכות הסביבה וגם שמירה על 100% מהערכים התזונתיים וחומרי הטעם והארומה בתוך השמן. המערך הזה נתן לנו את הפתרון המושלם שהתאים לחזון שלנו.” אומרת תמר גלילי

ניתן לרכוש מוצרים של בית הבד דרך האתר שלהםכשאין סגר החנות פתוחה תחת מגבלות ההתקהלות ולא מתקיימים סיורים והדרכות. אז בינתיים שווה לרכוש מהאתר. אבל אפשר ואף מומלץ להגיע לבית הבד בבית לחם הגלילית ולהנות מהחוויה כשנחזור לשגרת חיינו. פייסבוק אינסטגרם

אפונצ’יק & בוז’ולינו

לי ועדינה הן אמהות, מחתלות בבד, חברות ושותפות לדרך, לאידיאולוגיה וגם לעסק. הן יבואניות, יצרניות ומשווקת של חיתולי בד, היגיינה נשית רב פעמית ועוד שלל מוצרים טבעיים ואקולוגים לנשים, תינוקות ולבית. אי שם לפני כמעט 6 שנים הן הכירו כשעדינה הקימה את העסק שלה.ולי רכשה ממנה חיתולי בד לביתה שרק נולדה. 3 שנים אחר כך לי פתחה את העסק שלה. הן עבדו בשיתופי פעולה עד שלפני 4 חודשים הן החליטו סופית שהן בלתי נפרדות וטובות יותר ביחד והן איחדו את העסקים שלהן. 

שאלתי אותן אם העסק עונה על היותו 100% אקולוגי והן ענו בצורה ריאלית וכנה. “100% אקולוגי לצערנו לא יכול להיות אף פעם כי המשלוח בדואר הוא לא אקולוגי והרבה פעמים גם חומרי האריזה לא. אבל אנחנו בהחלט עושות את המירב כדי להיות כמה שיותר אקולוגיות. חשוב לנו להשאיר עולם טוב יותר לילדים שלנו. לפסולת יש כל כך הרבה השלכות שאנחנו מרגישים כבר היום ונרגיש יותר ויותר ככל שיעבור הזמן. המחשבה על מה שישאר מכדור הארץ שלנו אם נמשיך ככה, מניעה אותנו לרצות להביא את השינוי.” אומרת עדינה.

שתיהן הגיעו מעולם חיתולי הבד ומשם זה רק הלך והתעצם והשפיע על כל אורח חייהן. והפך אותן ואת משפחותיהן לבתים עם אורח חיים ששואף למקסימום אקולוגיה ומינימום פסולת.

לאפונצ’יק & בוז’ולינו יש אתר שאפשר לרכוש דרכו אונליין. ישנה גם חנות פיזית שממוקמת בפרדס חנה. שם ניתן לקבל הדרכות מלאות על המוצרים שלהן. ממליצה לרפרף גם בדפי הפייסבוק והאינסטגרם המופלאים שלהן!

לראות עסקים ויוזמות משפחתיות כאלו בארץ, מחמם לי את הלב ונותן לי תקווה לעתיד אקולוגי טוב יותר. הסיפורים המשפחתיים על השאיפה לצמצם פסולת ולפעול במקסימום אורח חיים אקולוגי נותן הרגשה שאנחנו לא לבד. אמנם זה מרגיש שתעשיות אקולוגיות לא מאוד מפותחות פה. אבל עצם העובדה שישנן עוד הרבה משפחות שפועלות למען עתיד טוב יותר, עוזר להאמין שאכן יהיה פה כך.

וכאן מגיע המקום שלנו לעזור לסביבה ולחברה. לרכוש ממותגים ישראלים, להנות ולהמשיך לשמור על הסביבה שלנו בצורה הטובה ביותר.

דילוג לתוכן