5 ספרים שאתן חייבות לקרוא עכשיו

מאז ומתמיד, קריאה היא התחביב האהוב עלי. בשנה האחרונה התחביב הזה התחזק אפילו יותר- נפתחתי לרעיונות חדשים והכרתי סופרים מעניינים שמרגשים אותי. גיליתי עוד עולמות תוכן- ספרים עלילתיים על תקופות שתמיד רציתי ללמוד עליהן וספרים אוטוביוגרפיים על אנשים שאני מעריצה. אז הנה רשימה כיפית של המלצות לספרים מיוחדים…

י1. שם הספר: גם לבוקרות יש רגעים קודרים | סופר: טום רובינס

ממש בקצרה: מדובר בספר עלילתי שממש לא מתנהג כאחד כזה. סיסי האנקשו היא דוגמנית צעירה בשנות השבעים של ארה”ב אשר נולדה עם שני אגודלים גדולים וגבוהים מהרגיל. היא טרמפיסטית שמטיילת בין מדינות בארה”ב ועוברת בין הרפתקאות שונות. היא מגיעה לחווה שבה חיות בוקרות, שם בין היתר מתאהבת באחת מהן. הספר עוסק במיניות, מרד נעורים, פילוסופיות של החיים ובעיקר בחופש אישי ובחברות אמת. הוא אפילו תורגם לסרט בשנות התשעים בכיכובה של אומה תורמן. 

משפט מתוכו:המוח הוא צעצוע חינוכי. הבעיה בבעלות צעצוע כזה, הוא שגם אחרים רוצים לשחק בו- לעתים בשלך יותר מבשלהם.”

י2. שם הספר: Girlboss | סופרת: סופיה אמרוסו

ממש בקצרה: סופיה חיה בסן פרנסיסקו כשהיא צעירה, בלי כסף ועובדת כפקידה בבית ספר לאמנות. האהבה לוינטג’ תמיד בערה בה, וכעת גם הרצון להרוויח כמה דולרים- כאשר היא מחליטה לפתוח חנות איביי בה היא מוכרת פריטי לבוש וינטג’. מפה לשם העסק שלה משגשג, עד שהיא פותחת את חברת הביגוד Nasty Gal שמצליחה מאד כיום, וקובעת בשיח הציבורי את המושג “Girlboss”, כמי שסללה לעצמה את הדרך לבד. היא כתבה את הספר ובו היא מספרת את סיפורה האישי ואת הדרך להצלחה. כמובן שגם יש סדרה עלילתית בנטפליקס אודות סיפורה של סופיה- תחת אותו שם.

 משפט מתוכו:  “האתגר שלך כ-גירלבוס הוא לצלול ישירות לתוך הדברים מבלי להיות מחוברת מדי לתהייה של מה יהיו התוצאות. כשהמטרה שלך היא לצבור ניסיון, פרספקטיבה וידע חדש – כישלון הוא לא אפשרות יותר, והוא המצאה שלך בלבד.”

י3. שם הספר: הערות שוליים מרתקות מן ההסטוריה | סופר: ג’יילס מילטון

ממש בקצרה: ממש כפי ששם הספר מרמז, מדובר באסופת סיפורים מסקרנים מאד מתקופות שונות, שניתן לומר כי נדחקו בדפי ההסטוריה. מדובר בין היתר בסיפורים רכילותיים על דמויות ידועות וסיפורים פחות מוכרים שלהם- בין היתר הניסיון לגנוב את גופתו של צ’רלי צ’פלין מקברו, הגניבה של ציור המונה ליזה מהלובר בשנת 1911 אשר הפכה אותו לציור הידוע ביותר בעולם או כאשר בשנת 1982 אדם הצליח לפרוץ פעמיים לארמון המלוכה בקינגהם ולשבת לצד מיטתה למשך דקות ארוכות.

י4. שם הספר: רק ילדים | סופרת: פטי סמית’

ממש בקצרה: סיפור חייה של פטרישיה סמית’, מלכת הפאנק בשנות ה-70 ואלילה אישית שלי. הסיפור מגולל את חייה החל מסוף שנות ה-60, בתקופה ההיפית של ארה”ב. אהבה, סמים, מוזיקת רוק ומה לא. פטי מגיעה לבדה לניו יורק שם היא פוגשת במקרה את רוברט מייפלת’ורפ, שעם הזמן יהפוך לאהוב ליבה אך גם יגלה מחדש את זהותו המינית ויהפוך לצלם נודע. היא הופכת לזמרת פאנק מצליחה, בעוד היא מספרת על האמנים השונים שנקרו בדרכה במלון צ’לסי הידוע- ג’ימי הנדריקס, אנדי וורהול, ג’ניס ג’ופלין וכו’. ספר מרגש שמספר על תקופה ייחודית שלא תחזור, לא פלא שהוא נקרא “רק ילדים”. פטי ורוברט ניסו למצוא את דרכם בתקופה קשה ומרגשת כאחד, בנקודת זמן ומקום בהיסטוריה בה מהפכות גדולות רק התחילו לבעבע- ואם תקראו את הספר תדעו מה היה חלקם בכך. 

משפט מתוכו: “כל דבר הסיח את דעתי. אבל יותר מכל – אני הסחתי את דעתי שלי.”

י5. שם הספר: ידעתי למה הציפור הכלואה שרה | סופרת: מאיה אנג’לו

ממש בקצרה: הסופרת והכותבת הידועה מגוללת באוטוביוגרפיה המרגשת הזו את ילדותה הקשה בדרום ארה”ב ואת האפלייה והגזענות כנגד אפרו אמריקאים. בגיל 8 היא חוותה טלטלה כאשר עברה תקיפה מינית קשה בין קירות בית משפחתה ונאלצה לחיות עם זה לשנים רבות. היא גדלה בסביבה מסובכת ולא קלה. הספר מדבר על זהות, מהפכות ואישה אחת חזקה שהקול שלה יהפוך אותה בעתיד לאחת הסופרות וכותבות השירה הגדולות ביותר שהעולם ידע. 

משפט מתוכו: “למילים יש יותר משמעות מאשר מה שכתוב על הדף. צריך קול של בן אנוש כדי להחדיר בהן גוונים עמוקים יותר של משמעות.”

והנה בונוס לסיום – צעדים לקריאה יעילה יותר:
  1. אם זה משעמם, לא בכוח.
  2. זה שמישהו המליץ לא אומר שזה יתאים לכם. 
  3. תזכורת: עולם התוכן שלכם לא צריך להיות כבול לשפה העברית ושווה לנסות לקרוא באנגלית- להוריד. אפליקציית תרגום ולבדוק בה כל מילה חדשה שקראתם ולשמור אותה שם.
  4. לסמן במרקר משפטים בלתי נשכחים.
  5. בין החלק שבו מתעוררים בבוקר לבין החלק בו קמים- לקרוא פרק אחד בלבד.
  6. ליד הקפה בבוקר- שני פרקים.
  7. לפני השינה- שלושה פרקים.
  8. ספרים זה קול ואל תקשיבו לאף אחד שאומר אחרת!