סוף עידן הלייקים

יש פרק אחד בסדרה “מראה שחורה” שבה אפשר לדרג אנשים וזה מה שקובע את המעמד החברתי שלהם. לדעתי הפרק מקצין ולא מצליח לתאר בדיוק את המציאות העתידנית אליה אנחנו נוהרים, אבל אין ספק שיש נקודות דמיון בין הפרק הזה לבין המציאות בה אנו חיים.

לייקים הפכו לדבר חשוב ביותר, כן זה כבר לא שטחי כמו פעם. לייק מסמן הרבה דברים. לייק מסמן שאהבו את התוכן שלי, שצחקו מהתוכן הזה, הלייק נותן לי סוג של אישור על מה שהועלה ונותן לי אפילו איזה טפיחה על השכם שאומרת “זאת הדרך, תמשיכי”. לייק היום אפילו יכול לסמן שמישהו מתחיל איתי. כולנו חווינו את זה.

https://www.instagram.com/p/BrU7sYslu4_/
עוקבים זה עוד יותר מכובד, אתה כמכלול הבן אדם שאתה (כביכול מה שאתה מציג באינסטגרם כאתה), צריך לעניין אדם או גוף מסוים אחר כדי שהוא יחליט שהוא מתחיל לעקוב אחרייך. 

נכון שכשאנשים בוחרים לעשות לייק או לעקוב אחרי מישהו זה לא קורה בסגנון בחירתה של סופי, אבל זה כן מסמל חשיבות ובזה אין להתווכח. אני מחזקת את הנאמר/מה שהועלה על ידי לייק ואני מחזקת אדם ברגע שהחלטתי לעקוב אחריו כי הוא מסמל אצלי חשיבות.

וזה יהיה צבוע לומר שאני לא מעדיפה תמונה עם 200 לייקים מתמונה עם 40 לייקים.  אני חושבת שהרבה שואפים לזה, הרבה רוצים להיות בתודעת אנשים, להיות בעלי השפעה וחשיבות. היום, בעולם החדש, אנשים מדרגים חשיבות על פי לייקים ומספרי עוקבים.

אין פלא שחברות ותאגידים רבים עובדים עם “משפיעני רשת” וסלבס שיש להם מספר עוקבים ומספרי לייקים מכובדים כדי לקדם את האג’נדות שלהם. בראש שלהם לייקים ועוקבים = הצלחה. כי היום אתה לא צריך להיות גאון גדול, מומחה או מוכשר כדי ליצור תודעה. מסתבר שלאנשים יש יותר מזל משכל. וכל מה שצריך זה אינסטגרם טוב עם מקבץ טוב של עוקבים ואלפי לייקים.

האינסטגרם מהווה פלטפורמה חזקה שיכולה לתת הרבה השראה, לחשוף אותי לאופנה משוגעת, אומנות יוצאת דופן, אנשים מצחיקים, סיפורים יפהפיים אבל לפעמים כל זה יכול להתפספס כי לא היו לעמוד מסויים את הלייקים והעוקבים הדרושים כדי שאעקוב אחריו.  יכול מאוד להיות שאני אוותר על תוכן איכותי כי הוא נמצא בדירוג עוקבים נמוך.

https://www.instagram.com/p/Bx2BCfzozmu/
מספר עוקבים גבוה מסמל אצלי בראש הרבה פעמים אמינות, פופולריות ואיכות. אם יש לעמוד מספר עוקבים גבוה, משמע שאני יכולה לסמוך עליו והוא לא עוד זבל.

 אבל הרבה פעמים ובעצם המון פעמים, אנחנו נסתכל על עמודי אינסטגרם של סלבס ו”משפיענים” עם ים עוקבים ש90% מהתוכן שעולה לעמוד הוא תוכן שיווקי מחריד. למה שמישהו ירצה לעקוב אחרי מישהו שכל האינסטגרם שלו עולה על גדותיו מתכנים שיווקים וניסיונות למכור לי דברים שלא קשורים בכלל לעמוד של אותו אדם? אז יש את אלה שקונים לייקים ועוקבים ועובדים על חברות בעיניים. היום ניתן לקנות אפילו חשיפה באינסטגרם. יש את אלו שיש להם מספר עוקבים ענק אבל הם דווקא מעלים תכנים מגניבים ולא רעים. ויש נדבך גדול של אנשים שפשוט מעלים זבל טהור שעדיין זוכים למספרי עוקבים ענקיים. ואני חושבת כמה באסה, כי כנראה שהרבה נהנים מזבל. או יותר מבאס, הרבה אנשים מפספסים תוכן איכותי.

עם זאת אנשים וחברות שמחפשים אחר איכות ישימו לב לתכנים איכותיים באינסטגרם ולא יוותרו עליהם גם אם הם לא פופולריים כרגע. אפשר לקחת לדוגמה את חברת האופנה MISSONI שבחרה לעשות שיתופי פעולה עם צלמים ואומנים מתחילים, שלא זכו לכמויות עצומות של עוקבים ולייקים. בפרויקט “Emotions in coloros” הם בחרו להפקה במאי קולנוע צעיר ולא מאוד מוכר, איתו גם מנהלת קרייאטיב ודוגמן לא מוכרים.

https://www.instagram.com/p/BvOz2TaI2Ox/
פרויקט נוסף ומדהים שהם בחרו לעשות היה השואו רום במילאנו של שבוע האופנה בשנה שעברה(2019),  בו עיצבו את כל החלל בסריגה צבעונית ויפייפה של האמנית אלסנדרה רובדה. 

כל החלל דיבר בשפה ובצבעים שמתחברים למותג עצמו, הרבה עומס וצבע. אטמוספירה די קסומה אותה יצרו בזכות עבודותיה של אלסנדרה. אלסנדרה נחשבת לאמנית מוצלחת גם מחוץ לקירות האינסטגרם. כל זה מראה איך חברה גדולה כמו MISSONI לא רק חושבת בדמויות מפתח של האינסטגרם – לייקים ועוקבים. היא מנסה לחפש אחר יצירתיות ותוכן ומתעלת את זה בצורה הטובה ביותר לה. יש הרבה כישרון ויצירתיות מחוץ לכותלי האינסטגרם, אומנים חיים גם מחוץ לוירטואליות.

זאת הוכחה שכדי ליצור פרוייקט יחצני ושיווקי לא חייב להשתמש ב”אנשי מפתח” עם מספר עוקבים ולייקים עצומים. אפשר לבחור שהולכים על יצירת תוכן איכותי ומקורי. על אומנים שנוכחים במציאות הקיימת ולא בתוך החלל הוירטואלי.

https://www.instagram.com/p/Bv40QaOhwMB/

מה שמדהים הוא שאינסטגרם בעצמם הבינו את השפעת העוקבים ולייקים על משתמשי אינסטגרם והתחילו לבצע מדיניות חדשה. מדיניות בה לא ניתן לראות את כמות הלייקים על פוסטים אחרים. מדיניות זו אמנם תקפה כרגע במספר מדינות ועוד לא בכולן, ובנוסף עליך להפוך לעמוד עסקי כדי שמדיניות זו תחול גם עלייך. אבל זאת עדיין התחלה נהדרת. אולי סוף כל סוף נוכל להעריך יצירתיות, כישרון ותכנים לא שגרתיים. לא נצטרך למדוד את הערך שלנו על פי הלייקים או מספר העוקבים ונוכל להרגע ולגלול את האינסטגרם כדי לקבל השראה וכדי לתת השראה.

היי אבל בינתיים אני אפוצץ עוד בועה, זה לא הולך לקרות בעתיד הקרוב. כרגע אנחנו מאוד נהנים מזה.  כרגע אנחנו משתפים עם זה פעולה בכל זמן שלנו. וכרגע זאת הדרך שלנו ליצור תקשורת. הרי מי שבאמת אוהב את מה שאני מעלה ומשתפת אשכרה עושה לייק. מי שבאמת אכפת לו יגיב לי על הסטורי. ואיך אני יכולה בלי הלייקים שאני מקבלת מחבריי למימים. חברי מימים זה הBEST FRIENDS של 2020.

ובכנות אני לא יודעת אם אני מזועזעת או שאני מתפעלת מכל זה. בכנות אני מכורה. כי אני יודעת שאחרי כל הדיבורים האלה, אחרי שאעלה פוסט או אחרי שתתפרסם הכתבה הזו, אני ארצה לדעת כמה לייקים זה קיבל וכמה קראו את החרא הזה.